Skip to main content

گچ نانو چیست؟ ( بررسی ویژگی و مقایسه گچ نانو + گچ سنتی )

|

گچ نانو

همان‌طور که می‌دانید صنعت نانو صنعت پیشرو در علوم مختلف است و این صنعت در حوزه ساختمان و ساخت‌وساز نیز ورود پیدا کرده است و مثل تمامی علوم باعث پیشرفت چشمگیر و بهینه‌تر شدن آن صنعت شده است. با ورود علم نانو به این حوزه و شناسایی ضعف‌های مواد و مصالح ساختمانی شروع به بهینه ترکردن و ازبین‌بردن این ضعف‌ها و ایجاد خواص جدید و کاربردی‌تر در این صنعت مادر شده است.
یکی از مصالح مهم ساختمانی گچ است که از قدیم‌الایام به دلیل ویژگی‌هایی که دارد بسیار مورداستفاده قرار می‌گرفته است.

این محصول با توجه‌ به ویژگی‌هایی که دارد از اولین قدم در ایجاد ساختمان، تا آخرین مراحل ساخت، مانند سفیدکاری و حتی تیغه‌های آجری کاربرد دارد.

 

گچ نانو چیست؟

همان‌طور که گفته شد صنعت نانو و نانوذرات برای تغییر و بهینه‌کردن خواص مواد مختلف استفاده می‌شود؛ گچ نانو یک محصول بهینه یافته نسبت به گچ سنتی می‌باشد که در ادامه به بررسی و مقایسه این گچ با گچ معمولی یا سنتی خواهیم پرداخت. لازم به ذکر است گچ نانو در بازار ساختمان بیشتر با نام گچ پلیمری یا گچ پلیمری پاششی شناخته می‌شود. این محصول مانند رنگ نانو یک محصول سازگار با محیط زیست بوده و می‌تواند بسیار کاربردی تر از محصول مشابه سنتی باشد.

 

مقایسه گچ نانو پاششی و گچ سنتی 

 

گچ نانو چیست

 

— گچ نانو ضد آب

از بزرگ‌ترین نقطه ‌ضعف‌های گچ سنتی می‌توان به این مورد اشاره کرد که گچ سنتی مقاومت بسیار پایینی در برابر رطوبت دارد که حتی با رنگ‌زدن به سطح گچ نمی‌توان جلوی رطوبت این محصول پرکاربرد صنعت ساختمان را گرفت.

نانو ذرات موجود در گچ نانو یا پلیمری مزیت قابل‌توجهی می باشد که این مزیت، باعث عایق بسیار مقاوم در برابر رطوبت شده و در اصطلاح گچ نانو یا پلیمری را آب‌گریز می‌کند. همین ویژگی بهینه یافته باعث شده است تا در مناطق مرطوب و شرجی کشور مانند شمال به‌شدت از این محصول استقبال کنند. از این عایق به عنوان عایق رطوبتی دیوار داخلی نیز می‌توان استفاده نمود.

 

— سرعت اجرای سریع و بالای گچ نانو

سرعت اجرای مصالح و ساخت‌وساز پارامتر تعیین‌کننده و اصلی سودآوری یک پروژه عمرانی می‌باشد.نیروی انسانی کمتر و حجم اجرای بالاتر و سریع آرزوی تمامی فعالان صنعت و ساخت می‌باشد.
ویژگی دیرگیر بودن گچ پلیمری تا 50 دقیقه نسبت به گچ سنتی با گیرش نهایت 10 دقیقه‌ای فعالان این صنعت را برآن داشت تا دستگاهی طراحی کرده که بتوانند سرعت اجرای کار و کیفت کار را به‌مراتب بالاتر ببرند.
مقاومت در برابر حریق و صوت از دیگر مزایای گچ نانو یا پلیمری پاششی می‌باشد.

 

— مقاومت گچ نانو

در زیر جدول مقایسه گچ نانو یا گچ پلیمری پاششی با گچ سنتی آورده شده است :

 

محصول سرعت اجرا (مترمربع) پرت مصالح مقاومت ضربه ای مقاومت در برابر حریق مقاومت رطوبتی زمان گیرش گچ ترک خوردگی مقاومت فشاری (kg/cm^2) مرحله گچ و خاک
گچ سنتی 15-20 30% ضعیف خوب ضعیف 3 دقیقه دارد 70 نیاز دارد
گچ پلیمری پاششی 200 تا 250 3% مقاومت بسیار بالا عالی مقاومت بسیار بالا 60-90دقیقه ندارد 160    نیاز ندارد

 

ویژگی های گچ نانو ضد آب

— سرعت اجرای بالا با دستگاه گچ پاش

— چسبندگی بسیار بالا به‌تمامی سطوح زیرین

— ضایعات حداقل به دلیل دیرگیر بودن

— مقاومت بالا در برابر ضربه و فشار

— مقاومت بالا در برابر انواع رطوبت

— مقاومت در برابر حریق و حرارت‌ها

— عدم ترک‌خوردگی گچ پلیمری پاششی

— اجرای تک‌مرحله‌ای بدون نیاز به گچ‌وخاک

 

نتیجه گیری :

همان‌طور که گفته شد گچ به‌عنوان یکی از متریال‌های اصلی صنعت ساختمان است. نقطه‌ضعف بزرگ این مواد ساختمانی این است که در برابر رطوبت و آب مقاومت ضعیفی دارد و در صورت نفوذ آب، ظاهر آن تغییر می‌کند و در اصطلاح گچ تبله می‌کند و باعث پوک شدن زیر سطح کار می‌شود و نهایت از دیوار می‌ریزد؛ یکی از دلایل استفاده از گچ نانو این است که می‌توان از آن به‌عنوان یک پوشش ضد آب که قابلیت چندین سال شستشوی را دارد نام برد که یک مزیت اقتصادی به‌حساب می‌آید. زیرا گچ به طور گسترده‌ در مکان‌های مختلف از جمله آشپزخانه که تماس زیادی نیز با آب دارد مورداستفاده قرار میگیرد.در مناطق مرطوب نیز این نقطه‌ضعف به‌شدت به چشم می‌آید.

در گذشته از رنگ‌های روغنی برای مقاومت گچ در مقابل رطوبت استفاده می‌شد، اما این رنگ‌ها در برابر نفوذ آب استحکام آن‌چنانی نداشتند و پس از مدتی دوباره گچ تخریب می‌شد. در برخی موارد از رنگ نانو برای رنگ‌آمیزی استفاده می‌شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *