Skip to main content

رنگ پف شونده ضد حریق چیست؟

|

رنگ پف شونده ضد حریق چیست؟

رنگ پف شونده ضدحریق که با نام تاخیرانداز آتش نیز شناخته می شود، به منظور مقاوم سازی سازه های فلزی در برابر حریق استفاده می شوند. همانطور که از نامش پیداست این رنگ در هنگام آتش سوزی شروع به پف کردن می کند و با ایجاد یک لایه حجیم بین شعله و سطح سازه، مانع افزایش دمای سطح سازه می شود تا از ذوب شدن آن جلوگیری کند.

رنگ ضد حریق به این معنی نیست که کاملا ضدحریق می باشد، بهتر است از همان نام تاخیر انداز آتش استفاده کنیم. این رنگ باعث کاهش سرعت پیشروی آتش نیز می شود تا زمان کافی برای خاموش کردن آتش توسط آتش نشانان مهیا شود.

انواع مختلفی از این رنگ ها وجود دارد که به منظور استفاده روی سطوح مختلف از جمله چوب، فلز و غیره استفاده می شود.

چه زمانی مورد استفاده قرار می گیرد؟

رنگ تاخیرانداز آتش در مکان هایی که احتمال آتش سوزی وجود دارد به منظور حفظ جان و مال افراد مورد استفاده قرار می گیرد. بر روی تمامی سطوح قابل استفاده بوده و سطح را در برابر خوردگی و آسیب محافظت می کند..

رنگ تاخیرانداز آتش در ایران

طبق مبحث 3 مقررات ملی ایران (ویرایش سال 1395 ) و همچنین استانداردهای روز دنیا، مقاوم سازی سازه ها را امری الزامی دانسته و بر اساس آن کلیه المان های سازه ای شامل ستونها، تیرهای اصلی، تیرهای فرعی، دیوارها و … درتمامی ساختمانها میبایستی به نحو مناسبی در مقابل آتش مقاوم ساخته شوند. به این جهت بعنوان اولین قدم، مهندسین طراح پروژه میبایستی بر اساس نحوه کاربری، تعداد و مساحت طبقات، سیستم سازه ای را انتخاب نمایند که تأمین کننده نیازهای آیین نامه ای باشد.

نظارت این امر به عهده سازمان آتش نشانی بوده و تمامی محصولات باید در وندور لیست این سازمان تایید شده باشند.  همچنین این رنگ در پتروشیمی ها و دیگر مکان های صنعتی نیز کاربرد دارد.

دوام رنگ ضدحریق در هنگام آتش سوزی؟

مقاومت این رنگ در برابر آتش بستگی به کیفیت رنگ و ضخامت رنگ روی سازه می باشد. در ایران بستگی به نوع کاربری ساختمان، تعداد طبقات، فاصله با آتش نشانی و موارد دیگر این زمان بین 60 تا 180 دقیقه متفاوت است.

نحوه اجرای رنگ تاخیر انداز آتش

اجرای این رنگ ها به 2 روش زیر اجرا می شود:

  • اسپری و پاشش با دستگاه ایرلس
  • قلمو و یا غلتک


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *